1.Arancini Поховани пржени оризови топчиња. Тие обично се полнети со рагу (сос од месо и домат), моцарела и грашок. Постојат голем број на регионални варијанти кои се разликуваат во филот и обликот. Името доаѓа од нивната форма и боја, која потсетува на портокал, и всушнот зборот arancini на италијански значи мал портокал. Во источна Сицилија (особено […]

Дали сте дел од оние патувачи кои што секогаш се обидуваат да доживеат поразлично искуство, наместо да одат право и да ги следат сите останати токму тие решаваат да одат десно и да се изгубат низ маалските улички и ресторанчиња. Кога станува збор за Рим многу луѓе ќе ви кажат дека тоа е можеби и […]

Have you ever dreamed of visiting Tuscany? Visit all those small villages, beautiful landscapes in the middle of nowhere, eating traditional italian pasta and tasting one of the most famous italian wines? If the answer is yes then you should book your next trip to Tuscany! I’ve spent around one week in this region and […]

Од моето патување во Тоскана дефинитивно ќе ја издвојам Пиза како град кој што навистина ме воодушеви. Во Пиза сум била и претходно но онака баш туристички на неколку часа колку да ја видам кривата кула и некои останати туристички места. Овој пат решив да останам во Пиза дури цели три дена. Имав таква среќа […]

Доколку сте расположени за еднодневна екскурзија надвор од Македонија, но сепак тоа да биде нешто интересно, Копенхаген е вистинскиот избор за вас. Најдобра варијанта да стигнете до Копенхаген е лет со Wizzair од Скопје до Малме (пристигнувате околу 20.00 часот, од Малме со директен автобус од аеродром до Копенхаген и враќање наредниот ден со директен лет […]

1. Lucca Лука е познат и како градот на 100те цркви. Познат по своите ѕидини совршено сочувани до денес. Шетајќи низ историскиот дел на градот може да уживате низ црквите, ренесансните згради, амфитеатарот и многубројните барчиња и ресторанчиња.   2. Val d’Orcia Станува збор за живописен регион во кој се наоѓаат повеќе селца и прекрасни […]

Сицилија остров на кој што никој неможе да остане рамнодушен, иако е дел од Италија таму ќе се почуствувате далеку од италијанските метрополи, спектар од бои, вкусови и мириси ќе ве пречекаат уште откако ќе стапнете на сицилијанското копно. Сицилија синоним за мафија е првото нешто што им паѓа на памет на најголем дел од […]

“Хостел на слоновите” или “Ostello degli elefanti”, името го добива според заштитниот знак на Катанија, а тоа е слонот и поради неговата местоположба на само два чекора од главниот плоштад каде што се наоѓа слончето. Доколку патот ве наведе накај Сицилија и се најдете во Катанија, и доколку сте еден од оние патувачи кои што често си […]

На само час и половина од италијанската престолнина на модата Милано, пристигнувате во Торино, главниот град на регионот Пиемонте и воедно првиот главен град на Италија. Торино е град кој во исто време изгледа сериозен и разигран, строг и отмен, интелектуален и ексцентричен, магичен и полн со верба. За многумина Торино е само индустриски град, […]

Ако ви се бега на неколку дена надвор од Скопје и Македонија, еве ви еден предлог идеја за кратко и не многу скапо патување. Загреб Превоз: Од Скопје има директна линија до Загреб со Хисар туризам, картата чини околу 90 евра во два правци и се патува околу 10/11 часа. Сместување: Во Загреб има многу […]