1.Arancini Поховани пржени оризови топчиња. Тие обично се полнети со рагу (сос од месо и домат), моцарела и грашок. Постојат голем број на регионални варијанти кои се разликуваат во филот и обликот. Името доаѓа од нивната форма и боја, која потсетува на портокал, и всушнот зборот arancini на италијански значи мал портокал. Во источна Сицилија (особено […]

Дали сте дел од оние патувачи кои што секогаш се обидуваат да доживеат поразлично искуство, наместо да одат право и да ги следат сите останати токму тие решаваат да одат десно и да се изгубат низ маалските улички и ресторанчиња. Кога станува збор за Рим многу луѓе ќе ви кажат дека тоа е можеби и […]

Од моето патување во Тоскана дефинитивно ќе ја издвојам Пиза како град кој што навистина ме воодушеви. Во Пиза сум била и претходно но онака баш туристички на неколку часа колку да ја видам кривата кула и некои останати туристички места. Овој пат решив да останам во Пиза дури цели три дена. Имав таква среќа […]

1. Lucca Лука е познат и како градот на 100те цркви. Познат по своите ѕидини совршено сочувани до денес. Шетајќи низ историскиот дел на градот може да уживате низ црквите, ренесансните згради, амфитеатарот и многубројните барчиња и ресторанчиња.   2. Val d’Orcia Станува збор за живописен регион во кој се наоѓаат повеќе селца и прекрасни […]

Сицилија остров на кој што никој неможе да остане рамнодушен, иако е дел од Италија таму ќе се почуствувате далеку од италијанските метрополи, спектар од бои, вкусови и мириси ќе ве пречекаат уште откако ќе стапнете на сицилијанското копно. Сицилија синоним за мафија е првото нешто што им паѓа на памет на најголем дел од […]

“Хостел на слоновите” или “Ostello degli elefanti”, името го добива според заштитниот знак на Катанија, а тоа е слонот и поради неговата местоположба на само два чекора од главниот плоштад каде што се наоѓа слончето. Доколку патот ве наведе накај Сицилија и се најдете во Катанија, и доколку сте еден од оние патувачи кои што често си […]

На само час и половина од италијанската престолнина на модата Милано, пристигнувате во Торино, главниот град на регионот Пиемонте и воедно првиот главен град на Италија. Торино е град кој во исто време изгледа сериозен и разигран, строг и отмен, интелектуален и ексцентричен, магичен и полн со верба. За многумина Торино е само индустриски град, […]

Колку пати сте помислиле како да отпатувате на некоја далечна или блиска дестинација но сте биле спречени поради скапите авионски карти, скапото сместување и ред други работи. Во продолжение ќе ви дадам неколку совети за економични патувања. Oва е мое лично искуство и со сигурност гарантирам дека функционираат, бидејќи се испробани   1.Доколку сакате да  […]

Алба е мало италијанско гратче кое што се наоѓа во Северна Италија, поточно во регионот Пиемонте, на само 50 км од Торино, а тоа би дошло час и половина со воз, бидејќи нема директна линија ќе мора да смените во некои од соседните гратчиња, а билетот чини околу 5 евра во еден правец. Доколку доаѓате […]

Сицилија е мојот предлог за вашето следно патување, убава медитеранска дестинација, каде што има одличен спој на традиција, култура, плажи, сино море и превкусна храна. Ви препорачувам да го направите ова патување во месец мај или месец септември, кога цените не се толку скапи и кога нема премногу туристи, а сепак климата е убава. Подолу ќе […]