Што прво ви паѓа на памет кога некој ќе ви каже Доминиканска Република ? Сигурна сум дека истото што и на мене – рајски плажи, кристално море, палми, кокос … Сакам веднаш да одговорам на прашањето: сопствена режија или агенција ? Ова патување беше едно од малкуте организирани агенциски патувања во мојот живот. Сакав да […]

1.Arancini Поховани пржени оризови топчиња. Тие обично се полнети со рагу (сос од месо и домат), моцарела и грашок. Постојат голем број на регионални варијанти кои се разликуваат во филот и обликот. Името доаѓа од нивната форма и боја, која потсетува на портокал, и всушнот зборот arancini на италијански значи мал портокал. Во источна Сицилија (особено […]

Јордан отсекогаш ми се чинел како далечна и скапа дестинација, се додека еден ден не седнав и убаво ги разгледав сите можности како може да се стигне до таму. Со оглед на тоа што граничи со Израел веднаш ми светна идеја за моето следно патување. Како што веќе кажав во еден претходен пост, имаме многу […]

Тел Авив е можеби едно од понеобичните места што ги имам посетено. Градот во кој што има мешавина на култура, традиција и религија. Модерен и слободоумен, познат како градот на ноќниот живот и пријател на хомосексуалците, дом на сурфери и многу настани –  тоа е Тел Авив Доволни се 24 часа за да имате некоја […]

Дали сте дел од оние патувачи кои што секогаш се обидуваат да доживеат поразлично искуство, наместо да одат право и да ги следат сите останати токму тие решаваат да одат десно и да се изгубат низ маалските улички и ресторанчиња. Кога станува збор за Рим многу луѓе ќе ви кажат дека тоа е можеби и […]

Од моето патување во Тоскана дефинитивно ќе ја издвојам Пиза како град кој што навистина ме воодушеви. Во Пиза сум била и претходно но онака баш туристички на неколку часа колку да ја видам кривата кула и некои останати туристички места. Овој пат решив да останам во Пиза дури цели три дена. Имав таква среќа […]

Која сум јас? 1.Луда девојка која оди боса накај некоја плажа во северниот дел на Бразил? 2.Луда девојка која останува да живее на едно место целиот свој живот помеѓу затворени умови и предрасуди? Дефинитивно сум лудата број еден, но веќе неколку години решив дека сакам да живеам надвор од комфорт зоната, а да живееш надвор […]

Дали отсекогаш сте сонувале да посетите некој хотел со бесконечен базен и поглед на море или планина? Ова се едни од најдобрите 10 хотели со бесконечни базени во светот кои што треба да ги посетите барем еднаш во животот. 1. Hanging gardens of Bali, Bali     2. Cosmopolitan Suites, Santorini   3. The Cambrian […]

Доколку сте расположени за еднодневна екскурзија надвор од Македонија, но сепак тоа да биде нешто интересно, Копенхаген е вистинскиот избор за вас. Најдобра варијанта да стигнете до Копенхаген е лет со Wizzair од Скопје до Малме (пристигнувате околу 20.00 часот, од Малме со директен автобус од аеродром до Копенхаген и враќање наредниот ден со директен лет […]

1. Lucca Лука е познат и како градот на 100те цркви. Познат по своите ѕидини совршено сочувани до денес. Шетајќи низ историскиот дел на градот може да уживате низ црквите, ренесансните згради, амфитеатарот и многубројните барчиња и ресторанчиња.   2. Val d’Orcia Станува збор за живописен регион во кој се наоѓаат повеќе селца и прекрасни […]