САН ПАОЛО Сан Паоло или како што скратено го нарекуваат Сампа е најнаселениот град во Јужна Америка – околу 12 милиони луѓе, градот е економски и бизнис центар, па затоа многумина до сега ми рекоа дека и нема нешто особено да се види во Сан Паоло. Сепак нашиот лет за враќање кон Европа беше од […]

МАРАГОЖИ Околу Марагожи (регион Алагоас) и Порто де Галињас (регион Пернамбуко) се наоѓаат едни од најубавите плажи во Бразил, некои луѓе дури ги нарекува и бразилските Кариби. За да стигнеме од Салвадор де Баија до Марагожи не чекаше прилично долг пат. 10 часа ноќно возење со автобус и плус уште два часа со такси од […]

Дека нашето патување низ Бразил не беше воопшто лесно докажува и фактот дека на 1 јануари во 6 часот наутро ние требаше да стигнеме од Копакабана (која што беше буквално изолирана, блокирана и без пристап на возила поради прославата на новогодишната ноќ) до аеродром а од таму до Салвадор де Баија. За сета среќа на таксистите […]

Бразил има околу 200 милиони жители, во превод Бразил е огромна држава, како што и самите луѓе таму велат, Бразил е како посебен континент. Ставете си во глава уште пред да тргнете за Бразил дека таму се е далеку, доста градови се поврзани со директни летови од Сан Паоло и Рио де Жанеиро. Морам да […]

Ден 2 – 6:  Cusco, Ollantaytambo, Aguas Calientes, Machu Picchu   Еве ме повторно на аеродромот Хорхе Чавез во Лима, 12h летање претходниот ден ми беа малце , па сега да продолжам. Caмо што слетав од зима на лето и сега треба повторно да сменам клима и да се качам на 3400м надморска височина каде […]

Ден  1: Скопје – Венеција – Мадрид – Лима И конечно еве ме над Лима, после 11часа и 30 мин летање, си ветив сама на себе дека ќе направам се за да вреди оваа авантура. Слетуваме со елеганција, без никакви нагли потези, пилотот овој пат има 10ка од мене, после толку многу летови во толку […]

За да стигнете до Puno на езерото Titicaca, има два начина, автобус или авион. Јас го одбрав полесниот – лет Lima – Juliaca, час и половина доста турбулентен лет, каде што луѓето се јавуваат на телефон на сред лет и стјуардот ви вели слободно да си ја земете маската за кислород ако немате воздух. Уште […]

Имав можност да поминам скоро месец дена во Лима и вистински да го почуствувам животот во овој град и да постанам бар малку Лимења (жителка на Лима). Живеев во стан со уште еден Перуанец и една Aнгличанка, и најголем дел од времето зборев на шпански. Мојата зграда се наоѓаше на пола блок од океанот и […]

За да стигнеме до градот Uyuni фативме ноќен автобус од La Paz, сите луѓе што ги сретнавме ни ја препорачаа компанијата Cruz del Norte како компанија која има најсигурни и најмодерни автобуси. Во Боливија и во Перу, пред да се качите на автобус секогаш се запишувате на една листа со име, презиме, години, бр на […]

Ако еден ден патот ве наведе накај Ла Паз, главниот град на Боливија, тогаш дефинитивно не треба да ги пропуштите овие топ 5 места. 1.Телеферико Телеферико е Жичарата која што за само 3 бол (околу 25 денари) ќе ве однесе на една од највисоките точки од каде што може да го набљудувате градот. Ви ја […]